• .

    .

  • 1

kino

więcej / hold SHIFT key to load all load all

Niech Żyje Wolność! 

8. Przegląd Pieśni Jacka Kaczmarskiego i Bardów Solidarności oraz gra miejska Zerwij Kajdany

BOK-MCC przedłużył niepodległościową majówkę! Wszystko za sprawą akcji Niech Żyje Wolność dofinansowanej ze środków programu wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach rządowego programu dotacyjnego NIEPODLEGŁA. 5 maja w sali kina Forum odbył się 8 Przegląd Pieśni Jacka Kaczmarskiego i Bardów Solidarności. 16 wykonawców ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych zaprezentowało swoje talenty. Nie zabrakło wzruszeń i podniosłych momentów. Jury w składzie: Przemysław Lembicz, Jan Filipek 
i Bogłusław Kłak, miało bardzo twardy orzech do zgryzienia. Ostatecznie, pierwsze miejsce 
w kategorii szkół podstawowych zdobyła fenomenalna Wiktoria Eliaszewicz. Spośród starszej młodzieży pierwsze miejsce zajęła Julia Nowacka, której brawurowe wykonanie nie miało sobie równych. Wyróżniono także 11-osobowy zespół ze Szkoły Podstawowej nr 1. Wyniki ogłoszono w podniosłej atmosferze, a dyplomy zwycięzcom wręczył Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Szymon Pogoda,  Prezydent Miasta Bolesławiec Piotr Roman oraz  Franciszek Kopeć Przewodniczący Regionu Jeleniogórskiego NSZZ Solidarność.

Wielkim zaszczytem dla BOK-MCC była uroczystość wręczenia Krzyży Służby Niepodległości. Podczas tej podniosłej chwili swoją obecnością zaszczycili nas najważniejsi działacze opozycji antykomunistycznej, panowie: Zbigniew Razik, Tadeusz Stański, Stanisław Sakwa oraz Dariusz Górecki oraz Jan Filipek. Po uroczystościach i koncercie finalistów przeglądu publiczność zachwycili Młodsi Panowie Dwaj. Duet znany na co dzień z występów w formacji ProForma wykonał przekrojowy przegląd utworów z repertuaru Jacka Kaczmarskiego. Słuchaczy zaskoczyło podobieństwo głosu Przemysława Lembicza do śp. Jacka Kaczmarskiego. 

Następnego dnia, od wczesnego przedpołudnia, na ulicach Bolesławca rozgrywała się gra Zerwij Kajdany. 5 drużyn z bolesławieckich szkół stawiło czoła przygodzie, która poprowadziła ich przez miejsca związane z upamiętnieniem odzyskania przez Polskę niepodległości. W każdej lokalizacji przed śmiałkami stały wyzwania, np. narysowanie portretu Marszałka Piłsudskiego albo wykonanie ulotek opozycyjnych i rozdanie ich przechodniom. Młodzież uczyła się poprzez zabawę – a to najlepsza forma kontaktu z wiedzą. Dodatkową atrakcją dla wszystkich bolesławian była grupa rekonstrukcji historycznej w umundurowaniu 1 Brygady Legionów, z którą można było porozmawiać i dowiedzieć się wielu ciekawostek. Zakończenie gry to występ Mariusza Olczaka – Dyrektor Archiwum Akt Nowych, który spotkał się z graczami i dopowiedział wszystko to, czego nie dało się uwzględnić w samej grze. Przez prawie całą grę młodzieży towarzyszył Pan Jan Filipek, który dzielił się swoją wiedzą oraz emocjami towarzyszącymi mu w walce z reżimem komunistycznym. Dziękujemy współorganizatorom: Regionowi Jeleniogórskiemu NSZZ Solidarność, Organizacji Terenowej NSZZ Solidarność w Bolesławcu, I LO w Bolesławcu, Parafii Rzymskokatolickiej pw. Chrystusa Króla oraz - oczywiście Biuru Programu NIEPODLEGŁA za udaną realizację projektu Niech Żyje Wolność!

film 9film 13film 17film 18film 30film 37film 43film 44film 57film 59film 64

film 67film 86film 80

link

link

GTranslate

Przełącznik języka

link

link kinonh.pl

link

link

link

centrum wiedzy

link

link

link

link