• POLAK ARTYSTA CERAMIK Triennale Bolesławiec 2018

  POLAK ARTYSTA CERAMIK Triennale Bolesławiec 2018

  11.10 - 11.12

  wernisaż 11.11.2018r.,

  więcej...
 • Zapraszamy na Kabaret Jurki

  Zapraszamy na Kabaret Jurki

  15 listopada

  godz. 19.00

  więcej...
 • Zapraszamy na koncert zespołu Raz Dwa Trzy

  Zapraszamy na koncert zespołu Raz Dwa Trzy

  22 listopada

  Godz. 18.00

  więcej...
 • 1
 • 2
 • 3
więcej / hold SHIFT key to load all load all

Zakończenie projektu Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół w CIK "Orzeł"

Uroczystą konferencją zakończył się projekt Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół, pt. "Ocalić od zapomnienia - inwentaryzacja, zabezpieczenie i uporządkowanie miejsc pamięci, polskich cmentarzy na bośniackich ziemiach", współfinansowany ze środków Kancelarii Senatu w ramach programu "Opieka nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 roku".

Wśród licznie przybyłych gości byli przedstawiciele władz samorządowych, m.in.: Cezary Przybylski /Marszałek Województwa Dolnośląskiego/, Karol Stasik /Starosta Bolesławiecki/, Tomasz Gabrysiak /Wicestarosta Bolesławiecki/, Piotr Roman /Prezydent Miasta Bolesławiec/, Jarosław Kowalski /przewodniczący Rady Miasta/. W spotkaniu uczestniczyła również delegacja z Prnjavora: Ks. Vlado Lukenda – proboszcz parafii katolickiej w Prnjavorze, Branko Deket /przewodniczący mniejszości narodowych w Prnjavorze/, Igof Kanjski /przewodniczący stowarzyszenia Polaków "Bolesławiec" z Prnjavora/, Tomislav Durtka i Karolina Agatyć /ze stowarzyszenia polonijnego w Sarajewie/. Wśród zaproszonych gości na widowni zasiedli również radni Miasta i Powiatu, dyrektorzy miejskich instytucji, sponsorzy, osoby współpracujące przy realizacji projektu i członkowie Stowarzyszenia.

Konferencja rozpoczęła się od odczytania listów gratulacyjnych dla Stowarzyszenia, które na ręce Prezes Haliny Waniak przesłali: Andrzej Krawczyk Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Sarajewie i Konsul RP Agat Grabska, a także Panie Ewa Szymańska Poseł na Sejm RP i Dorota Czudowska Senator RP.

W programie konferencji, zaprezentowano wyniki tegorocznej pracy Stowarzyszenia na Polskich cmentarzach w Bośni i powstałą na ten temat publikację opracowaną przez Jana Bujaka "Ocalić od zapomnienia - Polskie cmentarze w Bośni". Ważnym punktem konferencji był przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego "Pozostanie po nas las", relacjonujący podróż reemigrantów z Bośni na ziemię przodków, w celu odnalezienia i uporządkowania polskich cmentarzy na tych terenach. Film został zrealizowany przez Szymona Wasylów i Emila Mazur. Imprezę uświetnił występ uczniów Szkoły Muzycznej II stopnia w Bolesławcu.

Jan Bujak, tradycjonalista i autor wielu opracowań na temat Bośni, w tym trylogii "Galicjanie i Serbowie", zaprezentował swoją najnowszą książkę "Polskie Parafie w Bośni".

Spotkanie podsumował ważny dla Stowarzyszenie projekt w ramach którego dwukrotnie w tym roku, wyjeżdżali do Bośni, aby porządkować zapomniane polskie nekropolie. Zgodnie z tym co założyli w projekcie, wykonali prace przy uporządkowaniu i oznaczeniu krzyżami nowo zlokalizowanych polskich nekropolii w Bośni. Krzyże ustawiono na cmentarzach w Ćukali i w Prosječce (oba leżące w parafii Novi Martyniec w Bośni). Odwiedzili i uporządkowali również cmentarze w Starej Dubravie i w Novym Martyńcu. Całość została udokumentowana i opisana w publikacji "Ocalić od zapomnienia – Polskie cmentarze w Bośni". Publikacja zawiera szczegółowe dane o pochówkach, opracowane na podstawie ksiąg parafialnych z lat 1881 – 1946. Pracom na polskich nekropoliach towarzyszyli filmowcy z RED film production. Dzięki ich zaangażowaniu powstał film "Pozostanie po nas las".

Projekt "Ocalić od zapomnienia - inwentaryzacja, zabezpieczenie i uporządkowanie miejsc pamięci polskich cmentarzy na bośniackich ziemiach" - otrzymał dofinansowanie ze środków Kancelarii Senatu w ramach programu "Opieka nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 r. - wspomaganie zachowania polskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego". Jego beneficjentem jest Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół.

 • 099-11
 • 099-42
 • 099-47
 • 099-50
 • 099-59
 • 099-61
 • 099-71
 • 099-80
 • 099-84
 • 099-89

bolec

it