Dariusz Kordek: na wieki wieków amant

Aktor filmowy i teatralny gościł w Bolesławcu na spotkaniu z widzami w ramach projektu BOK-MCC „Komedia bez granic”. W sobotni wieczór opowiadał o swojej roli w filmie „Sztos” pokazywanym na ekranie tego samego dnia CIK "Orzeł" oraz o swoich rolach zawodnych i życiowych.

W sobotę, 10 lutego, w Orle po raz trzeci odbyło się polsko-czeskie spotkanie z komediami.

Widzowie obejrzeli świetną czeską komedię „Guzikowcy” Petra Zelenki oraz debiut reżyserski aktora Olafa Lubaszenki „Sztos”. Oba filmy powstały w 1997 roku.

Absurdalni „Guzikowcy” i „Sztos” historia o oszustach z lat 70. spodobała się polsko-czeskiej widowni. Dwa filmy różniły się znacznie, ale bawiły jednakowo. Petr Zelenka pokazał wielowymiarową, surrealistyczną rzeczywistość, gdzie historyczne wydarzenia mieszają się niespodziewanie z teraźniejszością. Olaf Lubaszenko opowiedział w swoim filmie historię oszusta, który mści się na koledze. Ta komedia w doborowej obsadzie jest już klasykiem polskiego kina „okołogangsterskiego”. Wiele scen i powiedzonek z filmu funkcjonuje w żartach i dowcipach powtarzanych od ponad 20 lat.

Gwiazdą wieczoru był Dariusz Kordek, który na spotkaniu z widzami, po projekcjach filmów, opowiadał o swojej karierze, życiu prywatnym i oczywiście o swoim udziale w filmie „Sztos”. Zgromadzona na sali publiczność mogła się dowiedzieć o tym, jak aktor wspomina swoją współpracę z takim aktorskimi tuzami jak Jan Nowicki, Leon Niemczyk, czy Emil Karewicz.

Dariusz Kordek wspominał także swoje role amantów w wielu filmach oraz, wywołany przez prowadzącego rozmowę Dariusza Uścińskiego, wspomniał o swojej roli w pierwszej polskiej telenoweli „Labirynt”.Aktor od 2016 roku realizuje swój autorki projekt: „BODO musical”, którego jest producentem oraz gra w nim główną rolę legendarnej gwiazdy przedwojennego kina i kabaretu Eugeniusza Bogdana Junoda znanego jako BODO.

Znane są już terminy kolejnych dwóch spotkań, o których więcej można dowiedzieć się na stronie www.komediabezgranic.eu. Podczas czwartego spotkania (10.03.2018 – projekcje filmów „Pali się moja panno” i „Miś”) gościem będzie jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci polskiej sceny kabaretowej – Joanna Kołaczkowska, natomiast na piąte spotkanie projektowe (7.04.2018 – filmy „Adela jeszcze nie jadła kolacji” i „Nie ma róży bez ognia”) zagości do Bolesławca prawdziwa legenda polskiej komedii – Jacek Fedorowicz.

Projekt „Komedia bez granic polsko-czeskie spotkania filmowe” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

  • _MG_6285
  • _MG_6292
  • _MG_6314
  • _MG_6370
  • _MG_6402

artykuły wyróżnione

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5