1255763
DziśDziś212
WczorajWczoraj1085
TygodniowoTygodniowo4762
MiesięcznieMiesięcznie35590
ŁącznieŁącznie1255763


Program bolesławieckiej edycji Wratislavii Cantans

W piątek, 9 września, o 19:00 w Bazylice Maryjnej przy ul. Kościelnej odbędzie się koncert wrocławskiego wydarzenia muzycznego.

W programie usłyszymy pasję wg św. Jana Johanna Sebastiana Bacha, L’Apocalypse Arabe Samira Odeh-Tamimi'ego oraz prolog i epilog "I Ty musisz cierpieć/ And Thou Must Suffer" Annelies Van Parys.

W Bolesławcu będziemy gościć Andreasa Speringa dyrygenta oraz śpiewaków: Sebastiana Kohlheppa w roli Ewangelisty, Dominika Köningera w roli Jezusa, Grace Davidson (sopran), Benno Schachtnera (alt), Magnusa Stavelanda (tenor), Tomáša Krála (bas) oraz chór Narodowego Forum Muzyki i B’Rock Orchestra. Kierownictwo artystyczne Agnieszki Franków-Żelazny.

Andreas Spering jest jednym z wiodących specjalistów w wykonawstwie historycznym. W dyskografii artysty znajdują się Siroe i Imeneo Händla, Erwin i Elmira Reichardta, arie Mozarta i rzadko wykonywane utwory Haydna. Wiele z nagrań Speringa zdobyło międzynarodowe nagrody i zyskało uznanie na całym świecie.

Sebastian Kohlhepp rozpoczął naukę śpiewu w lokalnym chórze chłopięcym w Limburg an der Lahn. Studiował pod kierunkiem Hedwig Fassbender w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem. Najnowsza płyta z jego udziałem to Pasja wg św. Jana Bacha pod batutą René Jacobsa (Harmonia Mundi).

Dominik Köninger studiował w Szkole Operowej w Karlsruhe pod kierunkiem Rolanda Hermanna. Jest członkiem zespołu Komische Oper Berlin, gdzie obecnie występuje m.in. w rolach mozartowskich: jako Papageno w Czarodziejskim flecie, Guglielmo w Così fan tutte, Hrabia Almaviva w Weselu Figara oraz w roli tytułowej w Orfeuszu Monteverdiego i Juliuszu Cezarze Händla.

Grace Davidson specjalizuje się w wykonawstwie muzyki barokowej. Wystąpiła solo na wielu renomowanych scenach, śpiewając kompozycje barokowe, od Come, ye sons of art w londyńskim Barbican, poprzez Odę na dzień św. Cecylii Purcella oraz Magnificat Bacha w amsterdamskiej Concertgebouw, po Pasję wg św. Mateusza Bacha w nowojorskim Lincoln Center.

Benno Schachtner studiował muzykę kościelną w Hochschule für Musik Detmold, a następnie w Schola Cantorum Basiliensis. Jest pierwszym kontratenorem w historii prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Bachowskiego w Lipsku, któremu przyznano tytuł „Bachpreisträger” oraz nagrodę orkiestry. W 2010 r. otrzymał tytuł Najlepszego Młodego Śpiewaka Nadrenii Północnej-Westfalii.

Magnus Staveland studiował w Norweskiej Akademii Muzycznej w Oslo oraz Królewskiej Akademii Operowej w Kopenhadze pod kierunkiem Susanny Eken. Spośród jego niedawnych projektów warto wymienić role mozartowskie: Don Ottavia w Don Giovannim, Tamina w Czarodziejskim flecie, Ferranda w Così fan tutte oraz haydnowskie: Medora w Orlando paladino, Areta w Philemon und Baucis, ponadto Atiego w Aristeo oraz Giove w Bauci e Filemone Glucka, Giove w La dora festeggiante Martína y Solera.

Tomáš Král studiował wokalistykę w Akademii Muzycznej i Teatralnej im. Leoša Janáčka pod kierunkiem Adriany Hlavsovej oraz na kursach mistrzowskich u Julie Hasler, Howarda Crooka, Sary Mingardo i Ivana Kusnjera. Od 2005 r. regularnie współpracuje z Collegium 1704, Collegium Marianum, Musica Florea, Capella Regia, Ensemble Inégal oraz Ensemble Tourbillon. Brał udział w wielu cenionych nagraniach, w szczególności utworów Jana Dismasa Zelenki, m.in. Missa votiva, Requiem i Officium defunctorum oraz Responsoria pro hebdomada sancta. Nagrywał także dla radia (Radio Klara, France Musique) i telewizji (Arte, Mezzo).

Chór NFM został założony w 2006 r. przez Andrzeja Kosendiaka w ramach Filharmonii Wrocławskiej, która w maju 2014 r. została przekształcona w Narodowe Forum Muzyki. Od początku kieruje nim Agnieszka Franków-Żelazny. Bardzo szybko stał się czołowym zespołem na polskiej scenie muzyki chóralnej. Zdobył uznanie, zgłębiając zarówno bogaty repertuar a cappella, jak i wykonując duże formy oratoryjne, operowe i symfoniczne. Zespół współpracował z tak znakomitymi dyrygentami, jak Giovanni Antonini, Bob Chilcott, Konrad Junghänel, Jacek Kaspszyk, Jan Łukaszewski, James MacMillan, Jerzy Maksymiuk, Paul McCreesh czy Krzysztof Penderecki.

B’Rock Orchestra powstała w Gandawie w 2005 r. z potrzeby odnowy i ożywienia w świecie muzyki dawnej. Jej członkowie – najlepsi międzynarodowi muzycy – specjalizują się w wykonawstwie historycznym. Wyróżnia ich otwartość i elastyczność repertuaru oraz gry. W swoich programach koncertowych B’Rock łączy znane barokowe kompozycje z mniej popularnym repertuarem muzyki XVII i XVIII w. Orkiestra prowadzi również śmiałą i innowacyjną działalność, w której muzyka dawna i współczesna spotykają się i wzajemnie wzbogacają. Formacja skupia się przede wszystkim na prawykonaniach nowych kompozycji napisanych na instrumenty dawne, ale znana jest również z międzygatunkowych projektów. Muzyka dawna w połączeniu ze sztuką teatralną, wizualną lub wideo również tkwi w DNA orkiestry.


Zmiany w Kinie Forum ! Nowoczesny ,srebrny ekran oraz najnowsza technologia projekcji 3D –DepthQ

22 sierpnia 2016 roku, bolesławieckie kino oddaje do dyspozycji widzów dużą salę z nowym, srebrnym ekranem, wyposażoną dodatkowo w najnowszą technologię obrazu 3D- system DepthQ. Projekcja w tym systemie pozwala wyświetlać na specjalnym srebrnym ekranie filmy 3D o najwyższej jakości, do oglądania których wystarczą wyjątkowo lekkie, niedrogie okulary pasywne. Będą  one dostępne w dwóch rozmiarach, w cenie 2,50 zł i 3,00 zł, do nabycia w kasie kina . Po ich zakupie widzowie będą je mogli wziąć do domu i wykorzystać przy następnych wizytach w kinie, bez konieczności ponownego ich zakupu.

Uwaga ! Uprzejmie informujemy ,że kino nie ponosi odpowiedzialności za jakość projekcji w systemie DepthQ 3D, jeżeli klient korzysta z okularów nie zakupionych w kasie kina.


Zapisy do pracowni BOK-MCC

Po przerwie wakacyjnej rozpoczynamy zajęcia Amatorskiego Ruchu Artystycznego w BOK-MCC. Zapisy w punkcie PITiK od 29 sierpnia 2016r. – osobiście lub telefonicznie (Tel. 75 645 3290)W tym roku szkolnym zapraszamy do zapisów na zajęcia następujących pracowni:

- pracownia szkła i witrażu (dzieci powyżej 7 lat)

- pracownia ceramiczno – rzeźbiarska (dzieci powyżej 7 lat)

- pracownia gitary (dzieci i młodzież)

- pracownia tańca break dance (dzieci powyżej 7 lat)

- pracownia tańca flamenco (dzieci od lat 5, oraz grupa dorosła)

- Zespół Pieśni i Tańca „Bolesławiec” (młodzież od 14 lat)

- aerobik dla dzieci (dzieci powyżej 6 lat)

Wstęp na wszystkie zajęcia jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.


UWAGA!

Z braku wolnych miejsc, w pozostałych pracowniach BOK-MCC nie przeprowadzamy naboru na rok szkolny 2016/2017.

W Kinie Forum Mój przyjaciel smok i Śmietanka towarzyska

Od piątku 12 sierpnia, w Kinie Forum BOK-MCC , premierowo dwa tytuły  : „Mój przyjaciel smok”, film familijny Disneya o historii przyjaźni  osieroconego chłopca z jego wyimaginowanym przyjacielem o imieniu Ellliot oraz najnowsza komedia romantyczna w reżyserii Woody’ego Allena „Śmietanka towarzyska”.

W filmie „Mój przyjaciel smok” Pan Meacham, miejscowy rzeźbiarz, od lat bawi miejscową dzieciarnię opowieściami o złowrogim smoku zamieszkującym lasy zachodniego wybrzeża Ameryki. Jego córka Grace, która jest leśnikiem, uważa je za najzwyklejsze bajki… dopóki nie poznaje małego Pete’a. Ten tajemniczy dziesięciolatek twierdzi, że mieszka w lesie sam, bez rodziny, jedynie z wielkim zielonym smokiem o imieniu Elliott. I z tego co mówi chłopiec, jego niezwykły towarzysz przypomina smoka z opowiadań Pana Meachama. Grace postanawia dowiedzieć się skąd wziął się Pete, gdzie jest jego dom i jaka jest prawda o smoku.  Obraz wyświetlany w wersji tradycyjnej oraz w formacie 3D.


Akcja filmu „Śmietanka towarzyska” rozgrywa się w latach 30. ubiegłego stulecia, a jej tłem są modne kluby nocne, eleganckie przyjęcia i malownicze zakątki Nowego Jorku i Los Angeles. Bobby  jest wrażliwym romantykiem z Bronxu. Licząc na spełnienie marzeń o wielkiej karierze, wyrusza w podróż do Los Angeles, gdzie zaczyna pracę u swojego wujka Phila – agenta topowych gwiazd Hollywood. Na miejscu poznaje piękną sekretarkę Vonnie . Chłopak bez pamięci zakochuje się w dziewczynie, nie wiedząc jeszcze, że ta znajomość wywróci jego życie do góry nogami.


W sobotę 13 sierpnia w cyklu Poranek na bis!, zapraszamy na animację  „Ale cyrk!” 3D. Jest to niezwykła opowieść o kundelku akrobacie, który korzystając z pomocy przyjaciela - małego chłopca  Wiktora i jego wesołej koleżanki Kaji - zgłasza się do wielkiego konkursu dla cyrkowców. Jednak, zanim Ozorek udowodni światu, że szczekacze to najlepsi fikacze, musi zmierzyć się z łobuzem, zwanym Żabą, który chce porwać utalentowanego psa i zostać jego treserem. W dodatku dzielna psina zakochuje się po same uszy w uroczej pudliczce.  Godz.12.15. Cena biletu tylko 9 zł.


Natomiast w niedzielę 14 sierpnia o godz.12.15, kolejna odsłona „Letniego Kina w dychę” animacja „Mały Książę” 3D, niezwykła ekranizacja jednej z najsłynniejszych książek na świecie . Mała Dziewczynka zaprzyjaźnia się z ekscentrycznym staruszkiem z sąsiedztwa, który przedstawia się jako Pilot. Nowy znajomy opowiada jej o niezwykłym świecie, gdzie wszystko jest możliwe. Świecie, do którego dawno temu zaprosił go przyjaciel – Mały Książę. Tak zaczyna się magiczna i pełna przygód podróż Dziewczynki do krainy jej własnej wyobraźni i do bajkowego uniwersum Małego Księcia. Cena biletu tylko 10 zł.Ponadto drugi tydzień  „Legion Samobójców” film opowiadający o grupie złoczyńców, która otrzymuje od rządu szansę na odkupienie, wypełniając misję zagrażającą ich życiu. Obraz wyświetlany w wersji tradycyjnej oraz w formacie 3D.

Szczegóły i rezerwacja na: www.kino.boleslawiec.pl

TACY JAK MY, wyjątkowy film o Powstaniu Warszawskim w Kinie Forum BOK-MCC

W związku z obchodami 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, od 5 sierpnia w Kinie Forum, odbędą się premierowe pokazy filmu dokumentalnego „Tacy jak my”. Początkowo projekt miał opierać się głównie na materiałach archiwalnych. Z czasem powstała koncepcja dokumentu, w którym młodzi ludzie (sonda uliczna), a także znani artyści opowiadają o swoich odczuciach oraz refleksjach na temat Powstania Warszawskiego. Podkreślają jak wielki wpływ mają wydarzenia tamtych lat na ich życie oraz twórczość. Mówią o projektach upamiętniających historię Powstania, w których uczestniczyli. Dzięki temu powstaje most łączący pokolenia oraz wartości, pokazujący, że „Pamiętamy” to nie tylko slogan.

W filmie zobaczymy popularnych muzyków sceny rockowej, reggae oraz hiphopowej m.in. takich jak Kazik Staszewski, Lao Che, Darek Malejonek, Marika, L.U.C. czy zespół Hemp Gru. Materiały dodatkowo uzupełnia część archiwalna przedstawiająca autentyczne nagrania i fotografie z okresu Powstania Warszawskiego. „Tacy jak My” opowiada o potrzebie kulturowej tożsamości, o tęsknocie za bezpowrotnie utraconą ciągłością kulturową i historyczną. Bez nadęcia i patosu przedstawia historię Powstańców z perspektywy młodych, kreatywnych ludzi, którzy nie są bierni wobec otaczającej ich rzeczywistości.


Szczegóły i rezerwacja na: www.kino.boleslawiec.pl

Wakacje z BOK-MCC miesiąc kreatywnych zajęć

Dzieci i młodzież aktywnie i twórczo spędzały wakacje w Pracowniach BOK-MCC, w miejscu wyjątkowym, gdzie odkrywają swoje pasje, uczą się i bawią.

Magdalena Konieczna prowadziła warsztaty fusingu i mozaiki "Wakacyjna rozgrzewka", były to działania związane ze szkłem: układanie mozaiki ze szkła i ceramiki, stapianie szkła. Instruktorka uczyła też projektowania stroju. To działanie zostanie zakończone udziałem w paradzie ceramicznej w ramach 22. Bolesławieckiego Święta Ceramiki.

Mirosław Kuc miał otwarte zajęcia nauki gry na gitarze z podstawami improwizacji i harmonii.

Agnieszka Radwańska przeprowadziła szereg zabaw ruchowych przy muzyce rozwijających zamiłowanie do tańca oraz potrzebę ruchu. Dzieci podczas zajęć poznały ćwiczenia z rekwizytami m.in. kijek gimnastyczny, piłka, hula-hop. Instruktorka prowadziła też warsztaty tańca ludowego i śpiewu z kilku regionów Polski. Dzieci podczas zajęć miały okazję poznać folklor polski i zagraniczny (m. in. podstawy Poloneza oraz tańce chorwackie).

Barbara Lendzian podczas wakacyjnych warsztatów wokalnych zaproponowała młodzieży doskonalenie głosu i technik śpiewu, kształtowanie dykcji, wrażliwości intonacyjno-emisyjnej. Uczyła też interpretacji tekstu piosenek, jej zajęcia umożliwiły poznanie pracy z mikrofonem i zachowania na scenie.

Edyta Orlińska kontynuowała realizacja ceramicznego obrazu poprzez zabawę z różnymi fakturami gliny, odbijaniem, odciskaniem oraz kolorowaniem szkliwami.

72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 2016 r. zapraszamy do udziału w uroczystościach związanych z 72. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, które rozpoczną o godz. 17.00 się przy Kotwicy – symbolu Polski Walczącej (mury obronne ul. Kubika). Patronat nad bolesławieckimi uroczystościami objął Pan Piotr Roman Prezydent Miasta Bolesławiec.

Organizatorzy Gmina Miejska Bolesławiec, Hufiec ZHP im. Szarych Szeregów w Bolesławcu, 23 Śląski Pułk Artylerii, Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki.

joomla template 1.6