1331035
DziśDziś1314
WczorajWczoraj1221
TygodniowoTygodniowo1314
MiesięcznieMiesięcznie26867
ŁącznieŁącznie1331035

Andrzejem Kaczmarkiem "Moja Korona Ziemi"

21 października, w Centrum Integracji Kulturalnej "Orzeł" odbyło się spotkanie z Andrzejem Kaczmarkiem "Moja Korona Ziemi". Uczestnicy mogli wysłuchać wspomnień i opowieści z wypraw m.in. na Elbrus, Mont Blanc, Kilimandżaro czy Aconcagua.

Spotkaniu towarzyszyła we foyer wystawa zdjęć oraz degustacja zup, batonów i koktajli, z których autor korzysta podczas swoich wypraw.

Dodatkowo przed południem Andrzej Kaczmarek podzielił się swoimi pasjami z uczniami z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu.

123456


Centrum kultury- centrum życia: głosujemy!

Bolesławiecki Ośrodek Kultury - Międzynarodowe Centrum Ceramiki jest organizacją samorządową, której organem założycielskim jest Gmina Miejska Bolesławiec.

Ośrodek posiada ponad 20 pracowni Amatorskiego Ruchu Artystycznego, w którym zajęcia prowadzą doświadczeni instruktorzy, a nowoczesne i profesjonalnie wyposażone sale gwarantują komfort pracy dla uczestników. Pracownie taneczne, muzyczne, artystyczne, filmowe, plastyczno-rzeźbiarskie tworzą w sumie 50 grup warsztatowych do których uczęszcza ponad 1000 uczestników w trakcie każdego roku.

Działalność placówki została zauważona i doceniona, m.in. w VIII edycji Dolnośląskiego Klucza Sukcesu w kategorii „Najlepsza instytucja kultury, inicjatywa kulturalna lub edukacyjna” laureatem został organizowany przez BOK-MCC Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski. Jest to impreza cykliczna, w roku 2016 odbyła się jej 52 edycja. Uczestnikami pleneru są wybitni artyści  oraz młodzi ceramicy rzeźbiarze z Polski oraz z różnych krajów Europy i świata. Na terenie zakładów ceramicznych w Bolesławcu przez cztery tygodnie powstaje wiele wspaniałych prac ceramiczno–rzeźbiarskich. Powyższym działaniom towarzyszą wernisaże, spotkania autorskie, konferencje, akcje happeningowe, które stwarzają możliwość bezpośredniego kontaktu odbiorcy z artystą. Organizowane są wystawy poplenerowe w miastach Polski i Europy.

Podczas X edycji Dolnośląskiego Klucza Sukcesu, wśród nominowanych w kategorii „Najlepsza instytucja kultury lub inicjatywa kulturalna” nominacja przypadła Bolesławieckiemu Świętu Ceramiki – jest to wydarzenie które rokrocznie gromadzi około 100 wystawców – producentów ceramiki z Polski, Niemiec, Czech, Węgier i Ukrainy. Wystawcy prezentują przez 5 dni swoje wyroby ceramiczne: użytkowe, artystyczne oraz biżuterię.

W roku 2012 BOK-MCC został nagrodzony ponownie - tym razem w kategorii „Najlepsza instytucja kultury lub inicjatywa kulturalna za rok 2011.

Ogromnym wyróżnieniem przyznanym w roku 2012 bolesławieckiemu kinu „Forum” była Nagroda Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej dla najlepszego DKF-u w Polsce.

BOK-MCC bardzo aktywnie przyczynia się do rozwoju idei transgranicznych organizując wiele międzynarodowych projektów m.in. projekty współfinansowane z Euroregionu Nysa (Obrazy dźwięku – polsko niemieckie warsztaty muzyczne, Cafe Tango – polsko czeskie warsztaty tańca, Muzyczne Mosty – polsko czeskie warsztaty wokalne), oraz projekty finansowane przez Program Kultura Unii Europejskiej – np. projekt ARGINET (działania między pięcioma europejskimi miastami Faenza-Włochy, Bolesławiec – Bolesławiecki Ośrodek Kultury-Międzynarodowe Centrum Ceramiki-Polska, Aubagne-Francja, Argentona-Hiszpania, Gmunden-Austria).

Centrum kultury- centrum życia: głosujemy!

http://kulturaonline.pl/centrum,kultury,centrum,zycia,glosujemy,tytul,artykul,26731.html

Kolory jesieni

W sobotę, 22 października w pracowni BOK-MCC odbyły się warsztaty „Kolory jesieni” podczas  których dzieci wraz z opiekunami tworzyły piękne ozdoby z dyni.

Uczestnicy mieli do dyspozycji dynie o przeróżnych kształtach, kolorach i rozmiarach. Tworzyli z nich to, co podpowiadała im wyobraźnia. Z popularnego warzywa powstały małe dzieła sztuki.

Część osób korzystała z wcześniej przygotowanego przez siebie projektu na kartce. Pozostali od razu na skorupie dyni wyrysowywali oczy, nos i usta. Następnie wokół łodygi rysowali duży otwór, przez który, po jego wycięciu, można było wyciągnąć nasiona i miąższ. Odcięty kapelusz czyścili i pozostawiali do przykrycia lampionu, a narysowane wzory dokładnie wycinali.

W pracach przy użyciu noża najmłodszych uczestników wspomagali opiekunowie, w pozostałych czynnościach dzieci radziły sobie same. Gotowy lampion każdy mógł zabrać ze sobą do domu.

Nad przebiegiem warsztatów czuwali instruktorzy BOK-MCC: Edyta Orlińska, Dorota Dziedzic – Lechowska i Katarzyna Zarówny. Wszystkie dynie na warsztaty otrzymaliśmy dzięki życzliwości Grażyny i Bogdana Mosiądz ze Specjalistycznego Gospodarstwa Rolnego w Różyńcu www.dynieozdobne.pl

11023456789

W Kinie Forum trzy nowe pozycje filmowe

Od piątku 21 października, w Kinie Forum BOK-MCC premiera polskiej komedii „ Szkoła uwodzenia Czesława M.” o popularnym muzyku,  który niespodziewanie porzuca życie warszawskiego celebryty i przypadkiem trafia do Świnoujścia. „Historia Marii” opowiadająca o losach 14-letniej Marie Heurtin, która od urodzenia żyje w świecie mroku oraz ekranizacja największego bestsellera ostatnich lat -„Dziewczyna z pociągu”.

CzeslawDziewczynaHistoria

„Szkoła uwodzenia Czesława M.” Czesław M. ma wszystko, czego dusza zapragnie – sławę, pieniądze, wejście na każdą imprezę, a kobiety do niego wzdychają, chociaż nie wygląda jak model. Pewnego dnia uznaje, że znudziło mu się życie celebryty i postanawia je porzucić. Przypadkiem trafia do Świnoujścia, gdzie – również przypadkiem – poznaje dwóch stoczniowców, Adam i Zygmunta, którzy pragną stworzyć własny biznes. Wspólnie we trzech wpadają na pomysł otworzenia szkoły… uwodzenia dla mężczyzn! Film Aleksandra Dembskiego jest ciepłą i optymistyczną historią o poszukiwaniu szczęścia i własnej drogi. To komedia o zaskakujących konsekwencjach życiowych wyborów z oryginalną ścieżką dźwiękową. W roli głównej zobaczymy Czesława Mozila.


„Historia Marii” to oparty na faktach poruszający filmowy portret głuchej i niewidomej od urodzenia Marie Heurtin, żyjącej we Francji pod koniec XIX wieku. Dziewczyna  nie potrafi komunikować się ze światem, zachowuje się jak dzikie zwierzę – boi się otaczającej ją rzeczywistości, której nie jest w stanie zobaczyć ani usłyszeć. Lekarze uznają ją za upośledzoną, ale ojciec Marie umieszcza ją w Instytucie Larnay pod Poitiers – edukacyjnej placówce, gdzie zakonnice opiekują się niesłyszącymi dziewczynkami. Wbrew woli Siostry Przełożonej, Marie trafia pod skrzydła młodej Siostry Marguerite, która dostrzega w niej niezwykły potencjał. Za wszelką cenę stara się jej pomóc i wydobyć z otchłani, w jakiej przebywa od urodzenia. Pomimo momentów zwątpienia i popełnianych błędów osiąga wreszcie sukces.


„Dziewczyna z pociągu” Załamana rozwodem Rachel codziennie o 8.04 wsiada do podmiejskiego pociągu i jedzie do pracy w Londynie. Każdego dnia spotyka tych samych ludzi i mija te same domy. Obserwuje. Rachel to bohaterka bestsellerowej powieści Pauli Hawkings "Dziewczyna z pociągu". Ta samotna, uzależniona od alkoholu kobieta podczas podróży zaczyna obsesyjnie podglądać pewną parę i snuć ich wymyśloną historię. Pewnego dnia odkrywa, że w obserwowanym przez nią domu wydarzyła się tragedia. Rachel będzie zmuszona zmierzyć się z makabryczną tajemnicą, której rozwiązanie może okazać się ponad jej siły.


Ponadto w kinie, drugi tydzień dramatu wojennego  w reżyserii Wojciecha Smarzyńskiego „Wołyń” oraz animacja dla dzieci „Bociany”.

Uwaga! Zapraszamy na dodatkowy seans filmu „Wołyń”, który odbędzie się na Sali Forum w niedzielę 23 października o godz.14.00.

Szczegóły i rezerwacja na: www.kino.boleslawiec.pl

Lekcja historii z Markiem Szajdą

We wtorek, 18 października odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu ‘Ocalić od zapomnienia – 70 lat od powrotu Polaków z Bośni’ realizowanego w tym roku przez ‘Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół’ a współfinansowanego ze środków Gminy Miejskiej Bolesławiec.

Zaproszonym wykładowcą był student Stacjonarnych Studiów Doktoranckich Nauk Historycznych Uniwersytetu Wrocławskiego,  Pan Marek Szajda.  Tematem spotkania była historia różnych mniejszości narodowych przyjeżdżających na Dolny Śląsk po II Wojnie Światowej.  W tym czasie oprócz Polaków,  Dolny Śląsk zasiedlali niemieccy autochtoni, Ukraińcy i Łemkowie przesiedleni w ramach Akcji Wisła, Romowie, Grecy i bardzo liczna grupa Żydów . Ciekawy wykład: pod tytułem  ‘Reemigranci, osadnicy, ocaleni z obozów. Wymiana ludności na Dolnym Śląsku w latach 1945 - 1950 na przykładzie wybranych powiatów’ - przelatany był prezentacją map i dokumentów ukazujących różne grupy repatriantów, osadników, przesiedleńców  a także fragmentami filmów dokumentalnych pozyskanych z kronik filmowych, nagrywanych przez osoby prywatne tuż po przyjeździe na Ziemie Odzyskane. Wśród zasiedlających tereny powiatu bolesławieckiego znajdowała się grupa około 18 000 reemigrantów z Bośni.

Dodatkowo w godzinach przedpołudniowych  Pan Marek Szajda przeprowadził warsztaty dla grupy uczniów z Gimnazjum Samorządowego nr 2, które były ciekawą lekcją historii.

Oba spotkania odbyły się w Centrum Integracji Kulturalnej ‘Orzeł’ Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki, instytucji  która wspiera merytorycznie i organizacyjnie działania Stowarzyszenia.

 123456


„Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł”

3 listopada 2016 r. o godz. 19.00 zapraszamy na  spektakl  „Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł” w wykonaniu aktorów Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Spektakl wyreżyserował Paweł Wolak i Katarzyna Dworak. Sztuka zostanie wystawiona  w hali sportowej Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 przy ul. Jana Pawła II w Bolesławcu.

Spektakl jest laureatem 20. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i został  zrealizowany w ramach programu Teatr Polska.

Zaproszenia na spektakl do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej i Kulturalnej BOK-MCC. Liczba zaproszeń ograniczona.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia we wsi pojawia się Bogdan, któremu właśnie skończyła się odsiadka za znęcanie się nad rodziną. Jasiek, litując się nad jego żoną, przytłoczoną powrotem prześladowcy, i obawiając o spokój wśród mieszkańców, proponuje mu gościnę. Chce mieć na niego oko, ale nie uda mu się powstrzymać tego, co musi nadejść. Powrót Bogdana uruchamia bowiem lawinę niecodziennych zdarzeń i długo skrywanych uczuć…

Balansująca na granicy nierealności ballada o ludziach, w których budzi się zło – i którzy stają się jego ofiarami. Mroczna, gęsta emocjonalnie opowieść, dziejąca się na wsi, gdzie wszyscy mają dwie twarze. Dawne zaszłości splatają się z nowymi antagonizmami: miłość zderza się z nienawiścią, przebaczenie ze zbrodnią, strach z euforią. Nikt nie wyjdzie stąd bez szwanku.

Trzeci spektakl aktorsko-autorskiego duetu Katarzyny Dworak i Pawła Wolaka po Samych (2008), uznanych za „wesoło-gorzką rozprawę z mitem wsi spokojnej, wsi wesołej”  (Ł. Drewniak) oraz Pracypospolitej (2010), gdzie poprzez obyczajową satyrę artyści diagnozowali stan polskiego społeczeństwa.

Czas trwania: 110 min


Artyści Cavaletto

W ubiegły piątek, 14 października 2016 r. w galerii „W sam raz” odbył się wernisaż wystawy malarstwa współczesnego „Artyści Cavaletto”. Jest to pierwsza ekspozycja przygotowana we współpracy z Galerią Artystyczną Cavaletto, działającą od 8 lat w Polkowicach.

Zebranych przywitała Katarzyna Zarówny – specjalista ds. wystawiennictwa BOK-MCC a także Joanna Pędlowska – założycielka polkowickiej galerii. Spośród 7 autorów prac eksponowanych w galerii BOK-MCC na uroczyste otwarcie przybył Krzysztof Wiśniewski, którego twórczość wpisuje się w nurt „malarstwa metafory poetyckiej”.  Swoim krótkim przemówieniem Wiśniewski wprowadził przybyłych na wernisaż gości w metafizyczny krajobraz metafor będących nieodłącznym elementem jego prac.  Wieczór uświetnił występ Mirosława Kuca, który wraz z Wojciechem Andrzejewskim zagrał na gitarze przy solowej aranżacji Karoliny Jackowskiej.

Łącznie ekspozycja obejmuje 19 prac malarskich i rysunkowych autorstwa znanych i cenionych artystów polskich, takich jak Laura La Wasilewska, autorka „portretów emocjonalnych”, absolwentka Europejskiej Akademii Sztuki w Warszawie, laureatka wielu prestiżowych konkursów, współorganizatorka licznych wydarzeń kulturalnych, współzałożycielka interdyscyplinarnej grupy „Młodzi Sztuką”; Jerzy Treit absolwent Katolickiego Uniwersytetu w Lublinie, założyciel „Galerii 1” tamże, członek Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, który bolesławieckiej publiczności zaprezentował malarstwo abstrakcyjne; wcześniej wspomniany już  Krzysztof Wiśniewski, absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu,  gdzie studiował na Wydziale Sztuk Pięknych malarstwo i rysunek. Wśród artystów wystawiających w naszej galerii znaleźli się także Bożena Wiszniewski, która pokazała abstrakcyjne pejzaże o sugestywnej kolorystyce, wykonane w technice kolażu; Renata Brzozowska, autorka malowanych impastowo na płótnie aktów, odkrywających przed widzem tajemnicę kobiecej natury;  Justyna Izabela Bamba, umiejętnie łącząca doświadczenie graficzne i malarskie, na ekspozycji zobrazowała relacje człowieka z otoczeniem, osadzając malowane postaci w lapidarnie ujętej rzeczywistości.  Ostatnim twórcą prezentującym swoje prace jest Aneta Mlaś o pseudonimie artystycznym „Touanda”, autorka wykonanych cienkopisem rysunków, przykuwających oko widza niezwykłą precyzją w oddaniu detali budujących treść eksponowanych grafik.

Wystawa czynna będzie do 30 listopada.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Galerii Artystycznej Cavaletto http://cavaletto.pl/

12345

joomla template 1.6