1088490
DziśDziś824
WczorajWczoraj1308
TygodniowoTygodniowo824
MiesięcznieMiesięcznie2132
ŁącznieŁącznie1088490

Maturzysta z potencjałem

Bolesławiecki Ośrodek Kultury - Międzynarodowe Centrum Ceramiki oraz I Liceum Ogólnokształcące w Bolesławcu zapraszają na wernisaż wystawy fotografii Dawida Meiera, 20 maja o godz. 19.00 w Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł”.

Dawid Meier zainteresował się fotografią jako piętnastolatek, od tamtej pory systematycznie poszerzał swoje umiejętności w tej dziedzinie. Samodzielnie szlifował swój warsztat fotograficzny.

Obecnie jest w klasie maturalnej i dzięki talentowi, wytrwałości oraz ciężkiej pracy zapewnił sobie przyszłość. Jego zdjęcia zostały docenione przez University of South Wales dzięki temu zaraz po zdanej maturze rozpocznie studia w Walii na kierunku fotografii dokumentalnej.

Dzięki temu spełni swoje dziecięce marzenia mieszkania za granicą oraz decyzje o spełnianiu siebie zamiast zmuszania do studiowania "czegoś co da mi pewny zarobek..." 19- latek wkrótce spróbuje życia na obczyźnie w celu doskonalenia własnego postrzegania świata.

Dawid Meier w przyszłości obywatel świata, wiecznie w podróży poszukując artystycznego wyrazu, kreowania chwil które zapadną w pamięć.

Zdjęcia które zostaną zaprezentowane na wystawie powstały w ramach projektu szkolnego w ramach obchodów 70-lecia szkoły. Celem projektu było przedstawienie pasji nauczycieli które realizują w czasie wolnym, dzięki temu mamy szanse poznać ich na nowo, bez szkolnej maski.

Wystawa czynna do 30 czerwca 2016 r.


Międzynarodowy Dzień Tańca

Międzynarodowy Dzień Tańca co roku obchodzony jest 29 kwietnia. Z tej okazji, Pracownia tańca współczesnego Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki, której instruktorem jest Halina Bałacka - Kłak zaprasza na happening, który odbędzie się w Rynku Bolesławca, w niedzielę 8 maja o godz. 16.00. Zapraszamy wszystkich miłośników tańca, którzy chcieliby przyłączyć się do udziału w wydarzeniu.

W pokazie wezmą udział trzy grupy pracowni: „Promyki”, której uczestnikami są dzieci w wieku 7-9 lat, grupa „Nocturn” czyli młodzież w wieku 10-15 lat oraz  „Modus” - tancerze powyżej 15 lat, a także osoby zaprzyjaźnione z pracownią.

Poniżej zdjęcia z ubiegłorocznego działania artystycznego, który odbyło się na bolesławieckim Rynku z okazji święta tańca. Wówczas w 10-minutowym układzie tanecznym zaprezentowało się około 80 osób.

IMG_3096IMG_3105IMG_3110IMG_3132IMG_3137

Międzynarodowy Dzień Tańca został ustanowiony przez Komitet Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w roku 1982.„Ci, których poznać warto” spotkanie z Iwoną Banach

W piątek, 13 maja o godz. 18.00 w Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł” BOK-MCC, w ramach cyklu „Ci, których poznać warto” odbędzie się spotkanie z mieszkanką naszego miasta Iwoną Banach, znaną pisarką i wybitną tłumaczką. Wstęp wolny.

Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki wznowił spotkania z cyklu „Ci, których poznać warto”. Pierwsze spotkanie, odbyło się w marcu br. z reporterem – Mariuszem Szczygłem i cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

Spotkania poprowadzi Danuta Maślicka – która cykl spotkań „Ci, których poznać warto” w Bolesławieckim Ośrodku Kultury realizowała w latach 1997- 2001.

Gościem kolejnego spotkania w ramach cyklu będzie Pani Iwona Banach, mieszkanka naszego miasta, jak sama mówi: „Za żadnym miastem tak nie tęskniłam; byłam w Paryżu wiele razy, owszem, to piękne miasto, ale Bolesławiec ma w sobie to coś…”.

Autorka powieści: „Pokochać strach”, „Chwast”, „Pocałunek Fauna”, „Szczęśliwy pech”, „Lokator do wynajęcia”, „Klątwa utopców”, „Czarci krąg”. Tłumaczka 15 przekładów, między innymi: Yi Munyõl „Syn człowieczy”, Raymond Maufrais „Zielone piekło”, Vladimir Volkoff „Gość Papieża”, Alexander David Nèel “Mistycy i magowie Tybetu”, Michale Giuttari “Florencka gra”, Michale Giuttari „Loża niewiniątek”, Tiziano Terzani „Koniec jest moim początkiem”.

Iwona Banach jest pisarką oraz tłumaczką. Była nauczycielka języka francuskiego. Jej debiutancka powieść "Chwast" z 2005 roku oparta jest na własnych doświadczeniach. Banach wychowuje niepełnosprawną, dorosłą córkę. Książka zyskała uznanie czytelników oraz krytyków - podobnie jak kolejne publikacje. Prywatnie pisarka jest miłośniczką szydełkowania i robienia na drutach. Lubi gotować. Dużo czyta i ma bardzo szerokie pole zainteresowań.


Do zobaczenia w kinie Forum BOK-MCC

Od piątku, 29 maja na ekranie kina Forum BOK-MCC cztery tytuły filmowe: filmowa wersja jednej z najpopularniejszych gier wideo wszech czasów „Ratchet i Clank”, ekranizacja bestsellerowej powieści Ricka Yanceya „Piąta fala”, dramat „High-Rise” oraz sensacyjny kryminał „Psy mafii”. Szczegółowy repertuar na: kino.boleslawiec.pl

„Ratchet i Clank”  - po zdewastowaniu własnej planety, złoczyńca Drek wraz z armią posłusznych mu Blargów wyrusza na podbój kolejnych światów. Nieoczekiwanie na jego drodze staje para najbardziej zdumiewających bohaterów, jakich kiedykolwiek widział kosmos. To przedstawiciel legendarnej rasy Lombaxów – Ratchet oraz jego wierny druh Clank – mały robot o wielkim sercu i potężnym intelekcie. Aby ocalić wszechświat, Ratchet i Clank dołączą do Strażników Galaktyki, grupy śmiałków dowodzonych przez samozwańczego superbohatera – Kapitana Qwarka. Razem zrobią wszystko, by powstrzymać Dreka przed podbojem malowniczej Galaktyki Solana. A przy okazji odkryją, czym są przyjaźń, honor i prawdziwa odwaga.

„Piąta fala” - nie jesteśmy sami we wszechświecie. Obcy najpierw odebrali nam elektryczność, potem zrzucili powodzie, zarazy i inne klęski żywiołowe. I tak, po czwartej fali ataku kosmicznych najeźdźców z siedmiu miliardów mieszkańców Ziemi została zaledwie przerażona i zdesperowana garstka. Cywilizacja obcych przewyższa naszą tysiąckrotnie, udało im się poznać nasz sposób myślenia, przewidywać każdy krok. Niewiele wskazuje, by ktokolwiek przetrwał nadchodzącą piątą falę. Świat, w którym żyją Cassie, Evan, Ben i Sams, to płonące wymarłe miasta, krajobraz apokaliptyczny, nikt z ocalałych nie ufa nikomu innemu, strach paraliżuje Ziemię. Młodzi bohaterowie, by przetrwać, muszą dowiedzieć się, kim są przybysze, dlaczego chcą zgładzić ludzkość i czy istnieje choćby szansa na przetrwanie. Może im w tym pomóc młody mężczyzna, którego spotyka Cassie.

W  „High-Rise” w poszukiwaniu spokoju i anonimowości doktor Robert Laing wprowadza się do luksusowego apartamentowca, który został zbudowany, aby zaspokajać wszelkie kaprysy londyńskiej elity. Szybko okazuje się jednak, że pozostali lokatorzy nie mają najmniejszego zamiaru zostawić go w spokoju. Mężczyzna staje się świadkiem i uczestnikiem niezdrowej rywalizacji, która opanowuje wszystkich mieszkańców. Stopniowo pełen przepychu, zakrapianych imprez i szalonych orgii raj zmienia się w prawdziwe piekło, a do uporządkowanego świata wkracza chaos, bezprawie i przemoc. Minie dużo czasu, zanim Robert Laing poczuje się tam jak u siebie.

„Psy mafii” wielowątkowa historia o nieoczekiwanych splotach i zwrotach akcji, rozgrywająca się w skorumpowanym środowisku policji, brutalnych gangsterów i rosyjskiej mafii. Zaufanie to najbardziej niebezpieczny przywilej, który może kosztować życie. Gangsterzy i powiązani z nimi policjanci szykują się do wielkiego skoku. By odwrócić uwagę policji, planują zamach na życie jednego z oficerów. Nad wszystkim czuwa brutalna, nieprzewidywalna rosyjska mafia, na której czele stoi jej królowa – Irina Vlaslov, w której postać wciela się laureatka Oscara Kate Winslet.

Ambitne kino na poniedziałkowe wieczory

W majowym repertuarze Dyskusyjnego Klubu Filmowego dkfbok, aż pięć ciekawych tytułów filmowych. Spotykamy się w każdy poniedziałek o godz. 19.00 w kinie Forum BOK-MCC. Karnet w cenie 25 zł do nabycia w kasie kina Forum do 2 maja. Szczegóły i rezerwacja na: kino.boleslawiec.pl

W pierwszy majowy poniedziałek (2 maja)  dramat „Powrót” historia zagmatwanych losów dwóch rodzin, głęboko skrywanych tajemnic z przeszłości i sekretów, które nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego.
Lokalna społeczność. Na ślub ojca, miejscowego bogacza z o wiele młodszą kobietą, przyjeżdża Christian. Podczas swojego pobytu w rodzinnym mieście odnawia kontakt z Oliverem, przyjacielem z dzieciństwa. Z czasem poznaje też jego najbliższych i odkrywa sekret, który może zniszczyć rodzinę Olivera. Gdy historia zmierza do wielkiego finału, fakty, które miały na zawsze zostać pogrzebane, niespodziewanie wychodzą na jaw. Skomplikowana przeszłość i ukrywane przez lata tajemnice okazują się poważnym zagrożeniem dla rodzinnych więzi.

W kolejny poniedziałek (9 maja) dokument opowiadający o oddziaływaniu cukru na ludzki organizm „Cały ten cukier”. Obraz obnaża prawdę o tzw. zdrowym jedzeniu i opowiada o problemach przemysłu cukrowniczego. Film wywołał rewolucję w Australii i przerodził się w gigantyczny edukacyjny projekt. Otrzymał nagrodę AACTA Award dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego przyznaną przez Australijski Instytut Filmowy oraz nominację dla najlepszego pełnometrażowego dokumentu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Edynburgu.

16 maja „Do utraty tchu” francuski film fabularny wyprodukowany w 1960 i wyreżyserowany przez Jeana-Luca Godarda, który był także współautorem jego scenariusza. Michel, zbuntowany młody mężczyzna uciekając skradzionym samochodem zabija policjanta. Zdaje sobie sprawę, że za kilka godzin będzie ścigany przez policję całego kraju. Przybywa więc do Paryża, by odebrać od dłużnika pieniądze, które pomogłyby mu w ucieczce za granicę. Do wyjazdu namawia także piękną Amerykankę, z którą łączy go niesprecyzowane uczucie. Sprawy zaczynają się komplikować, gdy okazuje się, że dłużnik zniknął. Michel pozbawiony możliwości ucieczki, czuje się coraz bardziej osaczony.

W poniedziałek, 23 maja „Ave Cezar!” - w Hollywood trwają prace nad wielkim filmowym widowiskiem "Ave, Cezar!" Film ma oszołomić widownię, zgarnąć wszystkie nagrody i stać się wizytówką potęgi Fabryki Snów. Do wielkiej produkcji zaangażowano setki statystów, kaskaderów, uznanych scenografów, słynnego reżysera i wielkie gwiazdy. Oraz jego - Bairda Whitlocka, ikonę kina, supergwiazdę, przedmiot westchnień kobiet i mężczyzn na całym świecie. Tyle, że Whitlock zostaje porwany... Producenci filmowi rwą włosy z głowy, całym zamieszaniem zaczyna się interesować plotkarska prasa.

W ostatni poniedziałek miesiąca, 30 maja wyświetlimy japoński dramat  „Nasza młodsza siostra” . Trzy siostry mieszkają w wielkim, starym domu w Kamakurze pod Tokio. Kiedy dowiadują się o śmierci ojca, którego nie widziały od 15 lat, jadą na daleką prowincję, aby wziąć udział w pogrzebie. Tam poznają swoją nastoletnią przyrodnią siostrę, o której istnieniu nie wiedziały. Zapraszają ją, by zamieszkała razem z nimi i postanawiają zrobić wszystko, by młoda dziewczyna poczuła się częścią rodziny.

Wiosna Filmów - festiwal filmowy w kinie Forum BOK-MCC

Bolesławiecki Ośrodek Kultury –Międzynarodowe Centrum Ceramiki zaprasza miłośników X Muzy do kina Forum na Festiwal Filmowy Wiosna Filmów w Polsce. W dniach 6 – 11 maja na sali kameralnej odbędą się pokazy przedpremierowe 6 festiwalowych tytułów. Każdy film będzie wyświetlony w jednym dniu na dwóch seansach o godz. 18.00 i 20.00. Cena biletów tylko 12 zł.

Seanse festiwalowe w kinie Forum BOK-MCC odbywać się będą w ramach II edycji Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów w Polsce. Na widzów czeka prawdziwa kinowa uczta. W przeglądzie zaprezentujemy najlepsze filmy sezonu, filmy które zostały wielokrotnie nagrodzone na największych festiwalach filmowych świata.

Zapraszamy! Szczegółowe repertuar na www.kino.boleslawiec.pl.

6 maja „Chevalier” (reż. Athina Rachel Tsangari, Grecja 2015, czas: 99 min). Kolejna oryginalna komedia czołowej twórczyni „greckiej nowej fali” to niebywale zabawne, ale i niezwykle inteligentne studium męskich antagonizmów.
7 maja  „Subtelność” (reż. Christian Vincent, Francja 2015, czas: 98 min.) Miłość na ławie oskarżonych.
8 maja „Wojna” (reż. Tobias Lindholm, Dania 2015, czas: 115 min.). Być może najlepszy film wojenny wszech czasów
9 maja „Wszyscy albo nikt” (reż. Kheirona, Francja 2015,  czas: 102 min.).  Przewrotna komedia o perypetiach irańskiej rodziny we Francji.
10 maja „Kwiat wiśni i czerwona fasola” (reż. Naomi Kawase, Japonia 2015, czas: 113 min.). Historia nietypowej przyjaźni cukiernika i starszej kobiety.
11 maja „Dobra żona” (reż. Mirjana Karanovic,  Serbia 2016, czas: 95 min.). Pokazywany na tegorocznym festiwalu Sundance w konkursie głównym, debiut reżyserski uznanej serbskiej aktorki – Mirjany Karanovic, która gra w filmie również główną role żeńską.

 CHEVALIERan plakatdobra zona plakatg3262dplakat wojnasubtelnoscplakatwszyscyalbonikt

Czytaj więcej:

„Z Tobą bez Ciebie” wernisaż wystawy w BOK-MCC

W niedzielne popołudnie, 24 kwietnia w galerii „W sam raz” Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki odbył się wernisaż wystawy malarstwa Jadwigi Maryniak - uczestniczki warsztatów malarskich prowadzonych w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bolesławcu.

Na uroczystym otwarciu gości przywitali kolejno: z ramienia Bolesławieckiego Ośrodka Kultury - Międzynarodowego Centrum Ceramiki Katarzyna Zarówny, instruktor warsztatów malarskich UTW Katarzyna Sas i przedstawicielka bolesławieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Wiesława Olczyk, a także syn Pani Jadwigi – Paweł Maryniak. Wzruszające przemówienie o twórczości Jadwigi Maryniak, Katarzyny Sas i Wiesławy Olczyk dopełniła projekcja zdjęć upamiętniających twórczą drogę życia autorki wystawy, którą dzieliła z pozostałymi słuchaczkami UTW.

W przestronnym wnętrzu galerii „W sam raz” zaprezentowane zostały akwarele, malarstwo na płótnie oraz rzeźby ceramiczne autorki. Przybyła publiczność, rodzina zmarłej artystki i przyjaciele, przy utworach muzycznych Andrea Bocelli, jednego z ulubionych kompozytorów Pani Jadwigi mogli zaznajomić się i odkryć na nowo jej talent artystyczny, który szlifowała w ostatnim etapie swojego życia.

Sama Jadwiga Maryniak wyrażała swój stosunek do sztuki w następujący sposób:

" Na spełnienie marzeń trzeba nieraz długo czekać, a mimo to warto mieć marzenia…

W moim życiu zawsze była tęsknota za realizacją siebie w malarstwie. Lata szkolne to trochę nagród, dyplomów za ciekawe prace plastyczne, a potem długa przerwa. Wypełniła ją praca zawodowa i tylko sporadyczne malowanie. Kiedy koleżanki z pracy zastanawiały się, co będą robić na emeryturze, ja zawsze wiedziałam – będę malować!

Książki i wydawnictwa z różnych dziedzin sztuki długo były moimi przewodnikami, ale dopiero wstąpienie na UTW okazało się tym momentem, w którym spełniły się moje marzenia. To tu poznaję tajniki malarstwa, początkowo pod kierunkiem Joanny Mysłek – Michnowskiej, a obecnie Katarzyny Sas. Malarstwo, rysunek, batik, witraże, a nawet rzeźba - wszystkie te zajęcia rozwijają mnie wewnętrznie, pozwalają na wykorzystanie umiejętności, a praca wyzwala energię, która daje radość tworzenia."

Wystawa czynna będzie do końca maja.

IMG_6761IMG_6770IMG_6773IMG_6776IMG_6777IMG_6783IMG_6785IMG_6796IMG_6798IMG_6803IMG_6804IMG_6805IMG_6807IMG_6813IMG_6814

joomla template 1.6