Fotograficzne impresje – warsztaty, spotkania, wystawy w Bolesławcu i Trutnovie

Organizatorem spotkań, wykładów i warsztatów jest Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki w Bolesławcu i Stowarzyszenie Podkarkonoskich Artystów-Plastyków w Trutnovie przy współpracy ze Stowarzyszeniem Fotograficznym CAMERA.

Celem Projektu jest:

  • promocja kultury wśród mieszkańców regionu pogranicza;
  • integracja środowisk fotograficznych Bolesławca i Trutnova, osób zainteresowanych fotografią a także lepszym poznaniem kultury i mieszkańców obu miast;
  • stworzenie trwałej współpracy pomiędzy lokalnymi grupami fotograficznymi a także umożliwienie wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami Projektu.

W ramach projektu, w dniach 14 – 17 września 2017 odbyły się warsztaty fotograficzne połączone z ciekawymi wykładami. W warsztatach wzięli udział miłośnicy fotografii z Polski i Czech. Na powitanie czeskich gości, uczestnicy pracowni BOK – MCC przygotowali wystawę swoich prac, zatytułowaną „Panoptikum”. Uczestnicy projektu zwiedzali i fotografowali Bolesławiec. Odwiedzili m.in.: Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec”, budynki Muzeum Ceramiki. Był również czas na długie rozmowy, wymianę doświadczeń, a miłośnicy fotografii analogowej mieli okazję wywoływać swoje negatywy na bieżąco w ciemni, która jest częścią pracowni fotograficznej BOK – MCC. Każdy dzień pracy kończył się wykładem. Pierwszy z nich, o postprodukcji fotografii w graficznych programach komputerowych, prowadził znany bolesławiecki fotograf Grzegorz Matoryn. Piątkowy wieczór należał do Ctibora Košťála, fotografa, dla którego pasją są góry. I to te najwyższe, Himalaje, gdzie stale powraca. Ostatnim wykładowcą był Tadeusz Prociak, fotograf i projektant graficzny, który zaprezentował „Trendy współczesnej fotografii”. W ostatnim dniu odbyły się warsztaty portretu. Wprowadzenie do zagadnienia przygotował Tadeusz Prociak, a warsztaty poprowadził Grzegorz Sidorowicz. 23 września 2017 r., w ramach rewizyty, grupa polska odwiedziła Trutnov. Uczestnicy projektu zwiedzili starą część miasta, odwiedzili muzeum w Trutnovie, gdzie wyeksponowana była wystawa prac Stowarzyszenia Podkarkonoskich Artystów-Plastyków. Oprócz zwiedzania i fotografowania, był czas na wymianę doświadczeń i rozmowy o przyszłości, aby nawiązana współpraca pomiędzy środowiskiem fotografów z Bolesławca i Trutnova zaowocowała kolejnymi ciekawymi projektami.

W Centrum Integracji Kulturalnej ‘Orzeł’ do 8 listopada można oglądać wystawę, która jest efektem spotkania polskich i czeskich miłośników fotografii. Wystawie towarzyszy dwujęzyczny folder z wybranymi zdjęciami. 24 listopada 2017 odbędzie się wernisaż w Trutnovie, tam wystawa wyeksponowana będzie do połowy grudnia.