Ceramiczne miasto

Informacja o projekcie  realizowanym w ramach Funduszu Małych Projektów
Interreg Polska – Saksonia 2014-2022

Tytuł projektu:
Ceramiczne miasto - polsko niemieckie warsztaty sztuk plastycznych

Nazwa programu:
Program Współpracy Interreg Polska – Saksonia 2014-2020
Beneficjent FMP:
Bolesławiecki Ośrodek Kultury - Międzynarodowe Centrum Ceramiki
Partner projektu:
Schlesisch-Oberlausitzer Museumsverbund gGmbH

 

Opis realizowanego projektu:

W ramach projektu  od 20 do 22 sierpnia 2021r został  przeprowadzony cykl działan projektowych w Bolesławcu. Warsztaty skierowane były do wszystkich grup wiekowych: dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów.

W warsztatach wzięło bezpośredni udział 180 osob (w tym 60 uczestników z Niemiec i 120 z Polski). Uczestnicy projektu mieli okazję rozwijać swoje umiejętności w dziedzinie zdolności plastycznych oraz rytmicznych. Innowacyjność tego autorskiego Projektu, powstałego na bazie wspólnych doświadczeń obu partnerów, polega na zintegrowaniu nie tylko ludzi związanych ze światem kultury po obu stronach granicy, ale również na połączeniu typowych zajęć warsztatowych i zachęceniu do czynnego udziału w wydarzeniu kulturalnym.

W czasie 3 dni spotkań warsztatowych, uczestnicy mieli okazję doswiadczyć nowych mozliwości twórczego spędzenia czasu w postaci m.in. warsztatów tworzenia na kole garncarskim, rzeźbienia w glinie, malowania, projektowania masek oraz grania na instrumentach perkusyjnych, lecz również przełamania własnych barier i nawiązaniu więzi integracyjnej z innymi uczestnikami podczas warsztatów bębniarskich.

Projekt wzmocnił relacje sąsiedzkie, przyczynił sie do budowania współpracy i wspólnej tożsamości oraz wspierał współprace pogranicza przy realizacji działań artystycznych i kulturalnych. Dzieki działaniom projektu uczestnicy ze strony Polski i Niemiec mieli okazje wymienić sie doświadczeniami i wspólnie pracować nad swoim rozwojem artystycznym.

Budowano przyjazna płaszczyznę porozumienia poprzez wspólna prace podczas zajęc warsztatowych.

W ramach promocji oplakatowano słupy i miejsca w siedzibie Partnera (510 plakatów +2 banery informacyjne),oraz ukazały sie artykuły w lokalnych portalach informacyjnych, wyemitowano materiały w lokalnej TV.

Cel projektu: Pogłębianie transgranicznej współpracy pomiędzy instytucjami i mieszkańcami

pogranicza polsko - saksońskiego poprzez zintensyfikowanie wspólnych działań w obszarze

życia kulturalnego.

Okres realizacji: 01.06.2021 – 30.09.2021

Wartość zatwierdzonego projektu: 19.593,90 EUR

Dofinansowanie z Unii Europejskiej: 85%

DO POBRANIA:

Informacja o projekcie

 

RELACJA Z PROJEKTU