30. Europejskie Dni Dziedzictwa - Dni Miasta 2022

 
 
Pełni obaw o kapryśną wrześniową pogodę wspólnie z Kolegium Prezesów Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Bolesławcu, Towarzystwem Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Stowarzyszeniem Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół, Związkiem Sybiraków i Bolesławiecką Radą Seniorów przygotowaliśmy Dni Bolesławca. Pragnąc, aby było to wydarzenie wyjątkowe pod każdym względem, zaproponowaliśmy program, w którym każdy bolesławianin mógł znaleźć coś dla siebie. Były konkursy, koncerty, spektakle teatralne, filmy, inscenizacje, uroczyste ceremonie, akcje społeczne i proekologiczne a do tego wystawy, animacje dla dzieci i jedzenie z całego świata. A wszystko to pod szyldem Europejskich Dni Dziedzictwa, które obchodzą 30. edycję pod hasłem „Połączeni Dziedzictwem”.
Wystartowaliśmy w sobotę organizowanym po raz pierwszy Miejskim Dniem Działkowca – imprezą dedykowaną twórcom pięknych aranżacji warzywno – kwietno – owocowych, a w zamyśle bolesławieckim ogrodnikom, którzy jesienią obchodzą swoje miejskie dożynki.
Na terenie Bolesławca funkcjonuje aż 16 Rodzinnych Ogrodów Działkowych. To 3340 indywidualnych działek. Rzesza działkowców stanowi prawie 25% wszystkich mieszkańców. Ich tradycje są głęboko zakorzenione. ROD „Tulipan” obchodzi w tym roku 40 - lecie istnienia. ROD „Relaks” i „Wiarus” 50 - lecia. To historia miasta i jego mieszkańców, który korzystają z ogródków działkowych, bo to one są „zielonymi płucami” miasta. Po części oficjalnej zagrała Miejska Orkiestra Dęta Bolesławiec. Koncert ten zainicjował część artystyczną. Po niej były konkursy dla gości oraz nagrody dla najmłodszych w konkursie plastycznym „Nasze piękne ogrody działkowe”. Nagrodzeni i goście wypełnili amfiteatr w oczekiwaniu na występy pracowni BOK - MCC. Zaprezentowała się Pracownia Tańca HIP-HOP pod kierunkiem Katarzyny Tomaczak-Jakubowskiej oraz Pracownia Wokalna pod kierunkiem Barbary Lendzian. Publiczności chwilę oddechu zapewnił konkurs wieńców i koszy. Kolorowe, smaczne i zdrowe, tymi słowy można podsumować konkurujące ze sobą dzieła. Plony – szczęście każdego działkowca - w tym roku dopisały i w tej radosnej atmosferze wystąpił Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Jutrzenka”. Muzyka ludowa łączy pokolenia, daje szansę do wspólnego śpiewania i zabawy. Tę atmosferę nieskrępowanej integracji podtrzymała gwiazda wieczoru - Małgorzata Główka z zespołem CamaSutra.
Niedziela – Dzień Osadnika, miała nieco inny charakter. Był to dzień pamięci o pierwszych osadnikach przybyłych do Bolesławca po II wojnie światowej. Rozpoczął się uroczystością złożenia kwiatów pod Pomnikiem Pionierów Osadników. Prezydent Miasta Bolesławiec Piotr Roman, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Szymon Pogoda oraz Starosta Bolesławiecki Tomasz Gabrysiak wraz z reprezentacjami Kresowiaków, Reemigrantów z Bośni, Sybiraków i Francuzów oddali cześć pamięci tych, którzy przybyli na ziemie bolesławieckie. Po tej kameralnej, symbolicznej uroczystości już w Parku im. Harcmistrza Huberta Bonina nastąpiło oficjalne otwarcie Dnia Osadnika. Atrakcje sceniczne zainaugurowała inscenizacja przybycia osadników do Bolesławca. Bukiety złożone z kwiatów, symbolizujących miejsca, skąd przybywali, utworzyły jedną wspólną kompozycję przedstawiającą nasze miasto - złote słoneczniki od Kresowiaków, lilie od Bośniaków, czerwone róże od Sybiraków i polne kwiaty tricolore od Francuzów. Osadnicy w osobach Pań: Barbary Smoleńskiej, Haliny Waniak, Marii Niemczuk i Heleny Strzelczak-Kunickiej wznieśli wspólnie flagę Bolesławca, aby przekazać ją na ręce Prezydenta, Posła i Starosty. Ten uroczysty moment zostanie zapewne zapamiętany i wielu bolesławian będzie do niego wracać myślami w przyszłości. Po inauguracji rozpoczęła się część artystyczna. Wyświetlony został krótki film o Zbarażu – ukraińskim mieście partnerskim Bolesławca. Film był tłem dla występu wokalnego młodzieży z polsko-ukraińskiego projektu „Czy potrafisz ratować życie” prowadzonego przez Towarzystwo Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Po wzruszających interpretacjach ukraińskich pieśni patriotycznych odbył się seans filmu „Zbaraż w czasie wojny” Bogdana Kuzmy. Koncert ukraińskiej młodzieży był formą podziękowania za pomoc, jaką udziela społeczność Bolesławca przyjaciołom ze Zbaraża. Następnie na scenie zaprezentował się Zespół Reemigrantów. Muzyka ludowa koi, wpada w ucho i porywa do tańca. Kapela Herbutów kontynuowała dobrą zabawę z publicznością. Po tej solidnej porcji kultury ludowej muszla koncertowa usłyszała lwowski bałak w akompaniamencie gitary barda kresowego – Andrzeja Szczepańskiego. Zasłuchaną i oczarowaną męskim głosem artysty publiczność zaskoczyła niezwykle utalentowana bolesławiecka młodzież z I Liceum Ogólnokszatłcącego. Po występie chóru i recitalu Katarzyny Rewińskiej na zakończenie widownia mogła zobaczyć fenomenalnego kankana zatańczonego przez licealistki. Publiczność nagrodziła I LO gromkimi brawami.
Śpiew i taniec to elementy spektaklu Teatru Migro. „Echa” opowiadały o zapomnianych miejscach, ludziach i przedmiotach, zabierając widzów do świata Kresów Wschodnich z ich przedwojenną wielokulturowością. Spektakl teatru ulicznego angażował publiczność, starał się wzbudzić w niej emocje, przybliżyć atmosferę tragedii wysiedleńców. Bolesławianie z wielkim zainteresowaniem wzięli udział w spektaklu. Po wymagającym skupienia teatrze przyszedł czas na pierwszą gwiazdę wieczoru. Folkrockowy Balkan Spirit Projekt porwał do tańca przy rytmach południowosłowiańskich. Ponad godzinny koncert nie dał chwili wytchnienia roztańczonej publiczności. Ostatnia gwiazda Dni Miasta uderzyła w sentymentalną nutę tęsknoty za latami ’60: Mariusz jako John Lennon, Piotr jako Ringo Starr, Marcin jako Paul McCartney i Marek jako George Harrison jako Beatlesi z Polkowic czyli The Postman. Bolesławiec loves You Yeah Yeah Yeah! Nie zabrakło też hitów z tamtych lat, granych przez polskich wykonawców. Cały koncert był dla widzów czystą przyjemnością!
Oprócz występów scenicznych Dni Bolesławca obfitowały w dodatkowe atrakcje na terenie całego Parku im. Hm. H. Bonina. Przez dwa dni trwał Bolesławiecki Festiwal Smaków Świata. Food trucki pełne etnicznych smakołyków okazały się hitem. W sobotę miały miejsce : Piknik Klimatyczny, prezentacje ogrodów,„Elektrograty wymiatamy z chaty”, czyli wymiana zużytego sprzętu na sadzonki drzew liściastych i krzewów oraz stoisko Nadleśnictwa Bolesławiec. W niedzielę swoimi przysmakami częstowali Reemigranci i Kresowiacy. Były promocje książek, wystawy o działalności stowarzyszeń, akcja prozdrowotna Szpitala im. św. Łukasza i Fundacji Wspierajmy Zdrowie pod szyldem II Bolesławieckiego Dnia Pediatrii z bogatym programem atrakcji dla dzieci oraz działania pod hasłem „Porozmawiajmy o życiu” Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu. Dodatkowo Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotował animacje dla dzieci. Dziękujemy wszystkim partnerom i współorganizatorom Dni Bolesławca i zapraszamy za rok!

bsc 8bsc 17bsc 26bsc 31bsc 32bsc 50bsc 45bsc 34bsc 38bsc 39bsc 44bsc 57bsc 79bsc 88bsc 108bsc 121bsc 162bsc 168bsc 183bsc 211bsc 231bsc 240

 

artykuły wyróżnione

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23