Podsumowanie działalności MCEE

Podsumowanie działalności  Miejskiego Centrum Edukacji Ekologicznej

10 czerwca w Centrum Integracji Kulturalnej odbyło się podsumowanie działalności MCEE oraz rozstrzygnięcie konkursów ekologicznych przygotowanych przez Centrum.

MCEE kieruje swą ofertę do dzieci i młodzieży bolesławieckich szkół i przedszkoli, a także do dorosłych mieszkańców naszego miasta. Od marca do chwili obecnej przeprowadzone zostały działania:

- Godzina dla Ziemi – we współpracy z WWF Polska 

- Dzień Ziemi

- Dni Otwarte Funduszy Europejskich – w budynku Biblioteki-Centrum Wiedzy

Ogłoszono  coroczny konkurs „Bolesławiec w kwiatach”

W kwietniu i maju trwały warsztaty edukacji leśnej dla klas drugich szkół podstawowych oraz coroczny konkurs „Na baterie też jest sposób” polegający na rywalizacji w ilości zebranych zużytych baterii. Na warsztaty leśne, organizowane we współpracy z Nadleśnictwem Bolesławiec, do szkółki w Osieczowie pojechało 16 klas drugich – łącznie 337 dzieci. W zbiórce baterii , która możliwa była dzięki współpracy z Miejskim Zakładem Gospodarki Komunalnej , wzięło udział 11 placówek przedszkolnych oraz 22 klasy z pięciu szkół podstawowych.

Podsumowaniem działań edukacji leśnej był konkurs wiedzy pod  nazwą „Las bliżej nas”, który odbył się 24 maja w Centrum Wiedzy. Uczestniczyło w nim 16 trzyosobowych zespołów . Test składał się z 21 pytań i zadań do wykonania.

W rywalizacji drugoklasistów zwyciężyła drużyna klasy II b z Publicznej Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów w składzie : Julia Stachowiak, Zuzanna Kaczyńska, Filip Czajkowski.

Przyznano dwa drugie miejsca dla drużyn: klasy II c ze Szkoły Podstawowej nr 2 (Adrian Małoszyc, Michał Stachów, Patrycja Piotrowska) oraz klasy II b ze Szkoły Podstawowej nr 4 (Karolina Anduła, Martyna Rzeźwicka, Dawid Zmitrukiewicz).

Miejsce trzecie zdobyły również dwa zespoły: klasa II a z Publicznej Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów( Hanna Momotiuk, Aniela Słotwińska, Mikołaj Mikiciuk) oraz klasa II c ze Szkoły Podstawowej nr 4 (Karol Witczak, Tymoteusz Palczewski, Małgorzata Sieczejko).

Efektem konkursu na zbiórkę zużytych baterii był kolejny rekord masy uzyskanych odpadów.

Przedszkolaki zebrały łącznie 1826,326 baterii, a uczniowie szkół podstawowych przynieśli ich 2026,224 kg, co łącznie daje 3852,55 kg zebranych i zutylizowanych niebezpiecznych dla ludzi i środowiska odpadów .

W konkursie „Na baterie też jest sposób” rywalizowano w dwóch kategoriach: szkoły i przedszkola. Wyróżniono dwie placówki przedszkolne za uzyskanie ponad 200 kg baterii ; Przedszkole Niepubliczne „Nibylandia”(227,728 kg) oraz Miejskie Przedszkole Publiczne nr 1 (229,708kg).

Miejsce trzecie z ilością 304,835  kg zdobyło Miejskie Przedszkole Publiczne nr 4.

Miejsce drugie z ilością 343,216 kg zajęło Miejskie Przedszkole Publiczne nr 7.

Miejsce pierwsze za uzyskanie 492,67 kg baterii zajęło Prywatne Przedszkole „Smerfiki”.

W kategorii szkół podstawowych.

Trzecie miejsce zdobyli uczniowie klasy Ia ze Szkoły Podstawowej nr 4 (565,318 kg).

Drugie miejsce zajęli uczniowie klasy Ic ze Szkoły Podstawowej nr 2 (570,358 kg)

Zwyciężyli uczniowie klasy IIc ze Szkoły Podstawowej nr 1 (728,92 kg).

Wszyscy uczestnicy konkursów zostali nagrodzeni nagrodami rzeczowymi . Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca w konkursie „Na baterie też jest sposób” w nagrodę obejrzą film w sali kina „Forum” zarezerwowanej specjalnie dla nich na tę okazję. A zwycięzcy w tym konkursie pojadą na wycieczkę do Zoo we Wrocławiu.

Wszystkie nagrody ufundowane zostały przez Gminę Miejską Bolesławiec.

(tekst: Joanna Sawicka - Kierownik MCEE)

  • 1_10_of_31
  • 1_1_of_31
  • 1_20_of_31
  • 1_21_of_31
  • 1_23_of_31
  • 1_25_of_31
  • 1_5_of_31
  • 1_6_of_31
  • 1_8_of_31